Kawa zbożowa w codziennej diecie

To, jaką kawę, czy herbatę spożywamy, jest zależne tylko i wyłącznie od naszych indywidualnych upodobań. Ale faktem jest, że kawa zboża jest najlepszą i najzdrowszą odmianą kawy.

Skład i powstawanie kawy zbożowej

Choć kawy zboże, tak naprawdę nie wiele mają wspólnego z tradycyjną kawą, swoją nazwę zawdzięczają zbliżonym cechom: aromat, zapach i wygląd są zgoła podobne. Kawa zbożowa to mieszanka różnych zbóż: żyta, cykorii, pszenicy, jęczmienia i buraków cukrowych. Często w składach „zbożówek” można znaleźć błonnik, cukry, czy witaminy.

Zalety kawy zbożowej

Główną zaletą popularnych „zbożówek” jest fakt, że może ją pić każdy, nawet dzieci i kobiety w ciąży. Nie zawiera ona kofeiny, więc można po nią sięgać niezależnie od pory dnia. Poza tym kawa zbożowa uzupełnia poziom mikroelementów we krwi, a przy tym nie podnosi samego ciśnienia. Jako napój niskokaloryczny świetnie sprawdza się przy wszelkich dietach.

Kolejna zaleta tej kawy to jej pozytywny wpływ na perystaltykę jelit oraz obniżenie poziomu złego cholesterolu. Kawy zbożowe nie zakwaszają organizmu, przyspieszają proces przemiany materii, a także zwiększają przyswajalność białka i magnezu.

Dodatkowy plusem picia tej kawy, jest to, że nie uzależnia, w przeciwieństwie do „zwykłych” kaw. Zatem może warto ją wypróbować, jak smaczniejsza i zdrowszą alternatywę?

Jak podawać kawę zbożową?

„Zbożówkę” można kupić w kilku formach: granulowaną, sypką, bądź w torebkach. Wybór należy tylko do nas. Pić można ją i na zimno i na gorąco. Z dodatkiem cukry, mleka, czy śmietanki, a nawet cynamonu i miodu. Tak naprawdę jej podanie zależy od indywidualnego gustu i smaku.

Kawa zbożowa choć popularna, nadal pozostaje w tyle na tradycyjnymi kawami. A niesłusznie. Jest równie smaczna, można podawać ja na kilka sposobów, a przy tym jest zdrowsza i tańsza. Dodatkowo można pić ja bez względu na płeć, wiek i porę dnia.