Dlaczego kochamy kawę?

Na świecie istnieją dwa rodzaje ludzi: pijący kawę i niepijący. Dla tych pierwszych zapach i smak dobrej kawy jest niezbędny do rozpoczęcia dnia. Nasze życie czy nasz dom byłyby niepełne bez aromatu dobrej kawy. Mamy jednak wiele innych powodów, by ją kochać. Dziś je wyjaśniamy.

Kawa jest drugim najczęściej spożywanym napojem na świecie: co roku wypijanych jest prawie dziesięć miliardów kilogramów kawy. Największym importerem tego aromatycznego przysmaku są Stany Zjednoczone, natomiast głównym producentem jest Brazylia. Największymi konsumentami per capita są Finowie, Norwegowie, Szwedzi i Holendrzy (dane Międzynarodowej Organizacji Kawy). Zrozumiałe jest, że chłód i mało słońca sprawiają, że kawa jest tak popularna w Europie Północnej. Bardziej niż w krajach, w których jest produkowana, takich jak Brazylia czy Meksyk, gdzie spożycie na osobę jest znacznie niższe.

Wśród tych wszystkich milionów ludzi, którzy codziennie piją kawę, wielu z nas to nie tylko zwykli konsumenci, ale prawdziwi kawosze; stuprocentowi entuzjaści, miłośnicy, a nawet uzależnieni od kawy. Wiemy, że kawa jest stymulantem, że jej spożycie musi być kontrolowane i że w niektórych przypadkach musi być ograniczone. Poznaj alternatywy dla kawy tutaj, jeśli musisz kontrolować jej spożycie.

Kawa nas budzi…

Kofeina jest znanym środkiem pobudzającym, który może wywoływać różne reakcje. U osób, które wolno metabolizują kofeinę, może ona wywołać niepokój, a nawet tachykardię. Dla tych z nas, którzy mają szczęście przyjmować kofeinę bez problemów, daje nam dawkę bodźców do obudzenia się do aktywności każdego ranka. Ponadto coraz więcej badań wskazuje na pozytywny wpływ umiarkowanego spożycia kawy na organizm; na przykład poprawia ona koncentrację, przepływ krwi i pracę serca oraz zmniejsza uczucie zmęczenia. Kawa to naturalny środek pobudzający, o niesamowitym smaku i aromacie… Czego chcieć więcej?

Relaks przy kawie

Ta filiżanka kawy przy śniadaniu… Ta, którą wypijamy w przerwie w pracy… Albo ta, którą wypijamy pod koniec posiłku. Wszystkie przynoszą nam małe – ale cudowne – chwile wytchnienia, odpoczynku, relaksu… Które my, kawosze, poświęcamy i wykorzystujemy na delektowanie się naszą kawą – nawet tą z ekspresu w pracy – niczym rytuałem. Dlatego kawa kojarzy nam się z małą (lub wielką) chwilą przyjemności.