Czarna kawa łagodzi przebieg astmy

Czujesz ucisk w klatce piersiowej, twój oddech staje się coraz bardziej świszczący, zaczyna ci brakować tchu. Już wiesz, że zbliża się atak astmy. Nie masz przy sobie leków? Spróbuj wypić kawę. – (lead).

Nowe odkrycia związane z wpływem kawy na zatrzymanie rozwoju astmy

Astma to poważna choroba, wymagająca specjalistycznego leczenia – stosowania preparatów przeciwzapalnych (wziewnych lub doustnych), a w czasie ataków – rozkurczających ostrzela. Żadne domowe sposoby czy środki ich nie zastąpią. (kawa złagodzi stres towarzyszący atakowi).

Jednak w nagłych przypadkach, jak opisany wyżej, kiedy nie ma dostępu do leków, kawa rzeczywiście może na jakiś czas zmniejszyć dolegliwości.

Podwójne działanie kofeiny

Naukowcy twierdzą, z kawa może nie tylko złagodzić napad dychawicy, ale przede wszystkim mu zapobiec. Wyniki specjalistycznych badań wykazały z astmatycy, którzy pili 2- 3 filiżanki tego napoju dziennie, mieli o 25 procent mniej ataków niż inni chorzy.
Zdaniem naukowców jest to możliwe, ponieważ zawarta w kawie kofeina:

Zmniejsza wydzielanie histaminy. Substancja ta, produkowana pod wpływem różnych alergenów, odpowiada za powstawanie zmian zapalnych w tkankach oskrzeli, których konsekwencją jest atak astmy;
rozluźnia mięśnie gładkie, działa rozkurczowo na oskrzela i udrażnia drogi oddechowe, a więc ułatwia oddychanie w czasie ataku. Skład chemiczny kofeiny jest podobny do jednego z leków stosowanych w astmie.

Kawa zbożowa pomaga tylko doraźnie!

Nie wolno oczywiście przeceniać antyalergicznych właściwości tego napoju i pić go zamiast przepisanych lekarstw.
Jeśli wypijesz kawę, by złagodzić atak astmy, nie zwlekaj ze wzięciem, lekarstw, gdy tylko będzie to możliwe.
W przypadku, kiedy oddychasz bardzo ciężko, zapomnij o kawie i dzwoń po pogotowie ! Ciężki atak może wymagać szybkiej fachowej pomocy.